23.02.2009 - MICHAL ŠVERDÍK - Střední Morava - str. 01

Haly tu nechceme. My ano, bojují občanská sdružení

 

Bystročice - Velké spory nyní vyvolává plánovaná výstavba logistického centra u dálnice z Prostějova do Olomouce nedaleko Bystročic na Olomoucku. V obci vznikla hned dvě občanská sdružení, jedno se staví tvrdě proti, protože se obává zvýšené dopravy a hluku, druhé celý záměr podporuje, když tvrdí, že investor přinese obci peníze a pracovní místa.
Developerská společnost Lettenmayer & Partner hodlá těsně u dálnice poblíž osady Žerůvky vybudovat logistické centrum. Několikamilionová investice by přinesla osm desítek pracovních míst, veškerá doprava by byla vedena po zcela nově vybudované silnici mimo obydlené části. Společnost kromě toho slíbila například jednorázový pětimilionový příspěvek.
Obec Bystročice celý plán podporuje. „Lokalita, kde by mělo centrum stát, je pro tento typ investice ideální. Je těsně u dálnice, auta budou jezdit po nové silnici napojené přímo na dálnici zcela mimo obydlené části. Dálnice už tak zatěžuje místní obyvatele hlukem. Padesát kamionů denně současnou situaci o mnoho nezhorší. Navíc to lidem a celé obci přinese výhody,“ řekla starostka Bystročic Marta Turečková. Proti plánu se ovšem postavila část místních obyvatel. „Obáváme se zvýšení hluku, prašnosti a zhoršení kvality ovzduší. Pod halami nenávratně zmizí kvalitní orná půda,“ tvrdí předseda Občanského sdružení Žerůvky a Bystročice Jan Vrána.
Pokračování na straně D2

Pokračování ze strany D1
Vrána upozorňuje i na to, že překladiště bude ležet v ochranném pásmu vodního zdroje významného pro padesát tisíc obyvatel.
Jiná skupina místních obyvatel naopak s plánem obce souhlasí. „Občanské sdružení jsme založili kvůli tomu, aby místní lidé věděli, že tady nejsou jen odpůrci. Chceme, aby obec měla do budoucna zajištěné příjmy a mohla opravovat silnice nebo chodníky. Lidé, kteří tady celý život pracovali v družstvu, jsou dnes bez práce. Firma jim může dát zaměstnání. Myslíme na rozvoj obce. Každá obec se přece snaží přitáhnout investora a vybudovat pracovní místa,“ argumentuje jednatelka Občanského sdružení pro rozvoj Bystročic a Žerůvek Eva Bednaříková. Starostka Bystročic Marta Trunečková podotkla, že proti vzniku desetihektarové průmyslové zóny u dálnice na Olomouc před třemi roky, kdy obec schvalovala územní plán, nikdo neprotestoval. Obecní zastupitelstvo s vybudováním překladiště souhlasilo, stanovilo si ovšem několik podmínek.
„Společnost musí vybudovat novou příjezdovou komunikaci, aby auta nejezdila přes obec. Mezi halou a novou komunikací bude také postaven protihlukový val. Firma kromě toho přislíbila, že se bude podílet na vybudování kanalizace v Žerůvkách,“ řekla starostka.
Právě výstavba příjezdové komunikace může být ale další problém. Pozemek, přes který by měla vést, patří totiž nedaleké obci Olšany. A ta jej nechce prodat. Olšany se obávají, že kamiony by mohly jezdit přes obec. Bystročice naopak argumentují tím, že příjezdová komunikace bude napojena přímo na dálnici, a tak není důvod, proč by nákladní auta měla zajíždět do Olšan.
Společnost Lettenmayer & Partner, investor, se k celé záležitosti odmítá opakovaně vyjadřovat.
Spory dvou občanských sdružení v Bystročicích nyní provázejí pomluvy a fámy. Na pořadu jsou také žaloby nebo trestní oznámení. Ostravský krajský soud například minulý týden již podruhé zamítl referendum o výstavbě překladiště. Odpůrci celé stavby se ovšem hodlají odvolat.

„Padesát kamionů denně současnou situaci nezhorší. Navíc to lidem a obci přinese výhody.“ starostka Bystročic Marta Turečková

Haly tu nechceme. My ano, bojují
O vznik logistického centra se přou dvě občanská sdružení

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava