24.04.2009 - (bz) - Kraj Karlovarský - str. 03

Technici budou na mostě nad Ohří jako artisté

 

Sokolov - Položte si prkno na zem a přejdete po něm lehce. Zavěste ho ale čtyřicet metrů nad zem a zkuste to znovu. Jako artisté budou technici v takové výšce nad hladinou řeky Ohře rozebírat vrchní desku starého mostu u Transmotelu v Sokolově, aby pak na něm postavili širší dálnici. Auta tu pojedou ve čtyřech pruzích. Most se rozšíří z třinácti na dvacet metrů.
Původně Ředitelství silnic a dálnic zamýšlelo, že jednoduše postaví druhý oblouk mostu a na něm další dva pruhy dálnice. „Ekologové to bohužel nepovolili a stavbu zkomplikovali. Asi jsme měli být tvrdší," podotkl šéf Ředitelství silnic a dálnic v Karlovarském kraji Radomil Havrda.
Na mostním oblouku teď 'sedí' těžká železobetonová deska, po které se teď jezdí. Dělníci musí jednotlivá pole desky rozebrat a nahradit je lehčími ocelovými díly. Díky tomu může být 130 metrů dlouhýmost širší. Komplikované to bude nejen pro techniky. Aby měli větší klid, polovina mostu bude pro dopravu uzavřena. A to rok a půl. Zřejmě od konce letošního října. Ve směru od Karlových Varů na Cheb auta po polovině mostu projedou. V opačném směru se ale řidiči dostanou jen po objížďce skrze Sokolov.
Tisíce aut a kamionů se vyhnou zavřenému mostu tak, že uhnou z hlavní mezinárodní trasy v osadě ČernýMlýn a zamíří kolem elektrárny Tisová, přes Citice a do Sokolova. Tady projedou Nádražní ulicí kolemWielandu, napojí se na Kraslickou ulici, vyjedou z města po severozápadním obchvatu Sokolova a na hlavní trasu se zase napojí u Louček. V pětadvacetitisícovém Sokolově se dají čekat dopravní komplikace. Rada města sice ohledně objížďky vyhověla silničářům, ale se skřípěním zubů.
„Kdybychom dopravu přes město zakázali, hrozí na mostě u Transmotelu průšvih, dlouhé kolony, a řidiči by pak stejně přes město jezdili. Když jsme dopravu povolili, mají nás možná místní lidé za zločince a vyvrhele,“ přemýšlel nahlas starosta Karel Jakobec.
Radní trochu utěšil slib silničářů, že naoplátku opraví ve městě asi za 60 milionů korun silnice a některé mostní konstrukce.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj