25.03.2009 - DAREK ŠTALMACH - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Na pozemky peníze jsou

 

ZPRÁVY Z MĚST KRAJE Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov, Frýdlant nad Ostravicí a okolí

Třinec - Peníze na výkup pozemků pro novou silnici I/11 by, přes celkový nedostatek financí na výstavbu silnic, neměly chybět. Vyplývá to ze slov třinecké starostky Věry Palkovské, podle které by se s výkupy mohlo začít na podzim tohoto roku.
„V minulých dnech jsme podali žádosti o územní řízení, ty jsme ale museli pozastavit, protože chyběla některá potřebná vyjádření, například stanovisko CHKO Beskydy,“ popsala aktuální stav v přípravě výstavby silnice I/11, která by měla pomoci dramatické dopravní situaci mezi Třincem a hranicí se Slovenskem. „Do konce dubna bychom ale chtěli všechny potřebné dokumenty získat, abychom mohli v územním řízení pokračovat,“ dodala Věra Palkovská. Územní rozhodnutí by chtěli zastánci výstavby silnice I/11 získat do konce září. Pokud by se to podařilo,mohlo by Ředitelství silnic a dálnic začít s výkupem pozemků.
S těmi ale může být ještě problém. Ne všichni majitelé s prodejem svých pozemků souhlasí.

Peníze na výstavbu se snad v příštích letech najdou „Zhruba 180 majitelů z celkových 760 s prodejem svých pozemků zatím nesouhlasí,“ přibližuje Věra Palkovská problémy, se kterými se budou muset stavebníci vypořádat. „Rodinám, kterých se výkupy pozemků budou týkat jsme nabídli jak náhradní bydlení v bytech patřících městu, tak pozemky, na kterých by mohli vystavět nové domy. Zatím na všechny výkupy peníze nejsou, ale od náměstka ministerstva dopravy máme příslib, že do podzimu, kdy by se s výkupy mělo začít, budou do systému vloženy,“ dokončila Věra Palkovská.
Podle Romana Kluzáka, mluvčího společnosti Ředitelství silnic a dálnic, která má výstavbu nové silnice I/11 na starosti, je štěstí, že stavba není v pokročilejším stadiu. „Zatím na samotnou stavbu peníze vyčleněny nejsou, vždyť chybí i na dálnice, ale musíme doufat, že je stát v okamžiku, kdy se bude moci stavět najde. Optimistická varianta hovoří o tom, že by se mohlo začít stavět na konci roku 2010, nebo v prvních měsících roku 2011. Zda tomu tak ale bude ještě nikdo neví,“ vysvětlil mluvčí.