02.05.2009 - (ČTK) - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Nová křižovatka ulehčí Třinci

 

Třinec - V Třinci na FrýdeckoMístecku byla ve čtvrtek otevřena mimoúrovňová křižovatka u průmyslové zóny Baliny. Stavba dokončená po roce a půl odkloní nákladní dopravu z centra města. Zároveň částečně odlehčí přetížené silnici I/11 vedoucí na Slovensko. Za stavbu obří křižovatky zaplatil stát kolem 400 milionů korun.
Podle třinecké starostky Věry Palkovské pomůže křižovatka centru města, z něhož částečně odvede kamionovou dopravu. Zároveň zajistí úplnou dostupnost průmyslové zóny Baliny.
„Křižovatka pomůže také obcím na stávající I/11, která je po vstupu automobilky Hyundai ještě více přetížená,“ řekla Palkovská. Podle ní se uleví například obcím Oldřichovice či Nebory.
Podle ministra dopravy v demisi Petra Bendla byla částka na vybudování výjimečná, protože stavba byla celá zaplacená ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).
„Jsem rád, že takových staveb přibývá, za poslední dva roky jsme zdvojnásobili finance do dopravní infrastruktury, byť nás mrzí, že je jich pořád málo,“ uvedl při slavnostním otevření silnice Bendl. Na tiskové konferenci ujistil, že stavba dálnice D47 bude pokračovat v souladu s plánem.
Peníze jsou podle něj zajištěny nedávným usnesením vlády.
Gustáv Slamečka, šéf SFDI a Bendlův pravděpodobný nástupce řekl, že jde o jednu z nejvýznamnějších investic fondu do komunikací, které nejsou ve vlastnictví státu.
„Budeme hledat další prostředky zejména na posílení rychlostní komunikace I/11 na Slovensko a další stavby, které nás čekají,“ slíbil.
Pokračování na str. B2

Nová křižovatka ulehčí Třinci a okolí
Pokračování ze str. B1
Rychlé vybudování silnice na Slovensko je pro region velmi důležité. „Na Slovensko míří přes 30 000 vozidel během jediného dne, drtivá většina nákladní dopravy,“ uvedl šéf Třineckých železáren Jiří Cienciala.
Starostka Palkovská prý doufá v to, že výkupy pozemků na trase budou dokončené do konce příštího roku. Cesta na Slovensko by se podle ní mohla zažít stavět alespoň do roku a půl. Kamiony směřující do průmyslové zóny a areálu Třineckých železáren už nebudou muset projíždět městem, ale využijí trasu mezi Frýdkem-Místkem a Třanovicemi i obchvat Českého Těšína. „Do průmyslové zóny Baliny se přestěhovala také celnice, která byla původně právě v těsné blízkosti silnice I/11,“ dodala starostka.
V novém dopravním uzlu se kříží silnice druhé třídy s železničním koridorem. Křižovatku tvoří čtyři větve a čtyři mostní konstrukce. Dva hlavní mosty přes silnici II/468 a přes železniční trať i vlečku jsou dlouhé přes 70 metrů. Křižovatka vznikla na násypech o celkové délce 195 metrů.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko