26.01.2009 - ROMAN HELCL - Střední Morava - str. 02

Dálnice vzala obchodníkům tržby. Zato chodci si však oddychli

 

Hranice - Po bývalém čtyřproudém hlavním tahu přes Hranice na Ostravu dnes projede jen občas auto. Ve Slavíči zase není problém přejít cestu, která byla ještě před dvěma měsíci přeplněná kamiony. Tak po dvou měsících po otevření dálnice D47 z Lipníka nad Bečvou do Bělotína vypadá doprava v Hranicích.
Současná situace nyní vadí snad jen obchodníkům, kolem kterých ještě v listopadu projížděly stovky aut. Nová dálnice jim totiž odlákala část zákazníků.
„Největší radost máme z toho, že se po otevření sjezdu z dálnice nenahrnuly do města automobily do Valašského Meziříčí a na Slovensko. Přitom to některé katastrofické scénáře předpovídaly,“ říká hranický starosta Miroslav Wildner. Právě podle něj se díky autostrádě zklidnila jak doprava na průtahu městem, tak i na na čtyřproudé silnici I/47.
„Obrovsky si oddechla Slavíč, Drahotuše i části Hranic podél této silnice - Struhlovsko, Mexiko, Na Hrázi, Hromůvka, Nová Ulice i Cementářské sídliště. Na druhou stranu bychom si chtěli ověřit, jak se otevření dálničního sjezdu projevilo na hustotě provozu na ulicích Potštátská, Alešova a třída 1. máje,“ popisuje starosta. Právě řidiče na této trase se rozhodla před několika měsíci radnice zpomalit. Do města totiž od otevření dálnice sjíždějí z dálničního sjezdu velmi rozjetí. Celou třídu 1. máje a navazující ulice tak přehradily desítky bezpečnostních ostrůvků a zpomalovacích polštářů.
„Jsou to opatření, která zbrzdí řidiče a některé z nich donutí se Hranicím úplně vyhnout,“ popsal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.
Podle starosty se díky tomu chodci budou cítit bezpečněji i za cenu určitého zpomalení dopravy. „Vedlejším dopadem těchto úprav je také to, že řidiči, kteří míří směrem na Valašské Meziřící, jezdí raději po staré trase přes Slavíč. Po třídě 1. máje tak jezdí hlavně místní,“ doplnil starosta.
Ti, kdo zklidnění dopravy tolik neocení, jsou však obchodníci. Nižší tržby zaznamenali například majitelé čerpacích stanic mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem.
„Mohu potvrdit, že od otevření dálnice nám poklesly tržby. Lidé teď u nás v průměru tankují mnohem méně,“ řekl například mluvčí firmy Shell Petr Šindler. Doplnil, že i přesto zůstane jejich benzinka otevřená nonstop. „Je to naše politika. 99,9 procenta našich čerpacích stanic má otevřeno i v noci, a tak to zůstane i v Hranicích,“ uvedl.
Podobnou zkušenost má i jedna z prodavaček v nedávno otevřeném nákupním centru Stop Shop, které leží přímo u někdejšího hlavního tahu na Ostravu. „Přes Vánoce to tak poznat nebylo. Nakupovalo se více. Nyní ale máme pokles tržeb,“ uvedla.
Ještě před otevřením dálnice projelo Hranicemi minimálně čtyřicet tisíc aut denně. Nyní je podle odhadů toto číslo čtvrtinové.