26.02.2009 - (ČTK) - Vysočina - str. 02

Hluk z dálnice bude rušit dál

 

Protihlukové stěny se letos dočká jen Velké Meziříčí. Slavníč a Meziříčko mají čekat další roky

Žďársko - U dálnice D1 na Vysočině letos vznikne protihluková stěna jen u Velkého Meziříčí, stát bude 65 milionů korun.
Obyvatelé obcí Slavníč na Havlíčkobrodsku a Meziříčko na Žďársku, které také obtěžuje nadměrný hluk z D1, si podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) budou muset na zlepšení ještě dva až tři roky počkat.
To se ale nelíbí obecním úřadům ani hygienikům. Podle loňské analýzy výsledků hlukových map, kterou zveřejnil Ekologický právní servis, patří Slavníč mezi tři obce v republice, které jsou nejvíce zasažené hlukem z dopravy. Nadměrnou zátěž tam musí snášet skoro 55 procent obyvatel. Výjimku na provoz za těchto podmínek má ŘSD vyjednánu s hygieniky do konce letošního září. Nyní požádalo o její prodloužení.
„S tím jsme vyslovili nesouhlas,“ řekla Radka Dočkalová z havlíčkobrodské hygienické stanice. Podotkla, že podle dohod měla být protihluková stěna ve Slavníči postavena do letošního března.
Ve Slavníči žije trvale 52 lidí. Náklady na stavbu stěny ŘSD odhaduje na 55 milionů. O odkladu investice starostu Milana Povolného nikdo neinformoval. „O nějaké řešení se snažíme léta. Jdu po tom, ale je to marné. Doprava přitom houstne,“ povzdechl si. Rušná tepna prochází v bezprostřední blízkosti obce, lidé kvůli ní v noci špatně spí. V obci je podle starosty dost mladých rodin s dětmi. „Na dětském hřišti na sebe musí maminky pokřikovat, když si chtějí promluvit,“ uvedl.
Meziříčko má 182 obyvatel, protihluková stěna má stát asi 60 milionů korun. Časově omezené povolení nadměrného zdroje hluku má ŘSD do září 2010. Starosta Pavel Seknička zatím věřil, že výstavba stěny začne v tomto roce, protože ŘSD už v obci vykoupilo potřebné pozemky. „Ale projektant řekl, že všechno bude záviset na penězích,“ dodal. Jiné informace z ŘSD nedostal.
Podle lékařských i statistických studií má hluk nepříznivý vliv na lidské zdraví i na psychiku - často například způsobuje únavu, depresi, agresivitu i celkové snížení výkonnosti. U dálnice na Vysočině byly podle údajů ŘSD od roku 2001 postaveny protihlukové stěny v Měříně na Žďársku, Měšíně a Věžnici na Jihlavsku. Stavební náklady bez daně z přidané hodnoty činily celkem 146 milionů korun.
Stěna je už i u Velkého Meziříčí. Další se nyní bude stavět mezi kilometry 145,53 a 146,9. I tato stavba ale prý má zpoždění. Podle hygieniků byla slíbena už na minulý rok.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

 

26.02.2009 - Milada Nedopilová - Vysočina - str. 02

Pár let ke zbláznění

 

* K věci

Ve Velkém Meziříčí můžou slavit. Letos se dočkají další protihlukové stěny u D1, lidem se zase výrazně uleví. Ve Slavníči a v Meziříčku jsou naopak zoufalí. Letos se na ně zase nedostalo. Musejí počkat. Prý pár let.
Když pár let čekáte, až si našetříte na nové auto, nebo pojedete na dovolenou, nebo opraví náměstí či park, není to nic záviděníhodného, ale nezblázníte se z toho.
Když vám ale řeknou, že máte ještě pár let žít v nikdy neutichajícím hukotu z přilehlé dálnice, ačkoliv slíbili, že nebudete... No tak z toho se opravdu zbláznit můžete. Odpovědným lidem to bude ale jedno.

O autorovi| Milada Nedopilová, editorka MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina