26.03.2009 - (ph) - Kraj Liberecký - str. 02

Stavba začíná, Liberec a Frýdlant spojí silnice

 

Liberec - Z Liberce až do Frýdlantu bude možné dojet po rychlostní komunikaci. Ale nejdříve za dva roky. Včera totiž silničáři oficiálně zahájili práce na přeložce silnice 1/13, která povede ze Stráže nad Nisou do Krásné Studánky, kde se napojí na hotový úsek. Celá akce má přinést zklidnění dopravy a odklonit auta - zejména ty nákladní z městské silnice. „Přípravné práce v podobě terénních úprav už probíhají od konce loňského roku. Nyní se začne skutečně stavět,“ prozradil náměstek Ředitelství silnic a dálnic Jan Stach.
Stavba by měla být hotová na podzim roku 2011 a bude stát přes 680 milionů korun. Kudy povede? V podstatě propojí kruhovou křižovatku Svárov, kde se kříží se silnicí 1/35 ve směru na Hrádek nad Nisou, a kruhovou křižovatku v Krásné Studánce, odkud ústí silnice na Frýdlant.
Než se řidiči takto pohodlně svezou, je ovšem potřeba vykonat spoustu práce. „Musíme vybourat kus skály a také ještě vykácet část lesního porostu. V blízké době začneme zakládat také konstrukce mostů,“ říká Stach. Právě mostů bude na tomto více než čtyřkilometrovém úseku celkem devět. Součástí staveb bude také bezmála půl kilometru protihlukových stěn. „Za dva roky bychom měli začít pokládat asfalt,“ shrnul Stach.
Stavba této silnice je pro dopravu nezbytná, jelikož stávající komunikace je ve velmi špatném technickém stavu, je úzká a vede zástavbou Liberce, Stráže nad Nisou a Krásné Studánky. Nová přeložka tak v podstatě vytvoří severozápadní obchvat obce Stráž nad Nisou a části města Liberec-Krásná Studánka. Na základě hlukové studie zde bude potřeba vybudovat celkem tři protihlukové stěny. Jejich stavba ovšem vyžaduje demolice 2 obytných objektů ve Svárově u Liberce.
„Nová trasa bude ve správě Ředitelství silnic a dálnic, ale úseky stávající silnice I/13, které procházejí Libercem, Stráží a Krásnou Studánkou přejdou do vlastnictví a správy Statutárního města Liberec, respektive Libereckého kraje,“ vysvětluje mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj