26.05.2009 - IVA ŠPAČKOVÁ - Ekonomika - str. 01

Stavitelé skladů bojují o klienty, začínají zlevňovat

 

Praha - Stavitelé obřích hal lemujících dálnice ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Zatímco před rokem neměla většina developerů o zákazníky z řad výrobních či logistických firem nouzi, nyní se o jejich přízeň musí začít ucházet.
„Dříve například stavitelé nabízeli firmám pětileté až desetileté nájemní smlouvy, které nešlo do pěti let vůbec vypovědět, nyní s nimi podepisují dohody, které jde zrušit už po třech letech,“ říká Jakub Holec, realitní agent poradenské firmy v oblasti nemovitostí King Sturge.
Společnosti si také při podpisu nových smluv mohou vyjednat příspěvek na stěhování, vybavení kanceláří či delší nájemní prázdniny – ty například u pětiletých smluvmohly dosahovat jednoho až tří měsíců, dnes je lze získat i na půl roku.
Stavitelé se také snaží nalákat zákazníky na lepší služby v areálech. „Postaví v něm kantýnu, zajistí kyvadlovou dopravu do parku či přispějí zaměstnancům svých zákazníků na městskou hromadnou dopravu,“ popisuje Holec.
Stavitele nutí ke změnám fakt, že krize snižuje zájem firem o nové plochy. A kdo nevylepší podmínky, tomu hrozí ztráta dosavadních zákazníků.
Pokračování na str. B4

Stavitelé skladů zlevňují
Pokračování ze str. B1
Na „cenové válce“ mezi staviteli skladů však mohou vydělat nejen logistické firmy, ale také jejich koncoví zákazníci, tedy různé menší výrobní či servisní společnosti. „Koncový zákazník může na této situaci ušetřit pět až deset procent z ceny, kterou mu účtuje logistická firma,“ odhaduje Jakub Holec z realitní poradenské firmy King Sturge.

Logistům se situace zamlouvá Logistické firmy si sílící postavení pochvalují. „Je to tak, developeři se snaží zajistit lepší podmínky a nabídnout lepší servis,“ říká ředitel Ceva Logistic Karel Šalanský. Jeho firma se na přelomu roku přestěhovala z Loděnice u Berouna do skladového areálu Panattoni Park nedaleko pražského letiště.
Také prokurista mezinárodní firmy Gebrüder Weiss Karel Šindelář potvrzuje, že developeři jsou u nových smluv ochotni snížit nabízenou cenu pronájmu.
Ta podle údajů King Sturge začala kvůli vysoké konkurenci na trhu klesat už v roce 2006. Tehdy dosahovala průměrná cena pražského skladu o velikosti 5 000 metrů čtverečních pronajatého na pět let 4,75 eura za metr, o rok dříve to bylo o půl eura více. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku klesla na 4,6 eura.
Developeři však boj o zákazníky přiznat nechtějí. „My máme jen zhruba šest procent neobsazených ploch, takže si nemyslím, že bychom byli nuceni měnit strategii,“ říká Jakub Pelikán z CTP Invest, která zaujímá mezi staviteli první příčku jak v oblasti celkových ploch, tak pronajatých prostor.
Lídrovi trhu se daří podle odborníků držet stávající podmínky také díky tomu, že většina jeho zákazníků pochází z výrobních firem, pro které je stěhování mnohem nákladnější než pro logistické firmy. „Logistům kratší doby pronájmu poskytujeme,“ připouští Pelikán s tím, že výrobní společnosti o to údajně nestojí.
Ani společnost ProLogis, jež na žebříčku zaujímá druhou příčku, ale z postavených ploch má přes 30 procent prázdných, svou obchodní strategii příliš rozkrývat nechce. „Snažíme se být co nejvíce flexibilní a pro každého klienta najít řešení šité na míru,“ říká Mario Sander, jenž má na starosti český a slovenský trh.

***

* Trable developerů
celkové m2 nepronajaté m2
CTP Invest
1 266 297 76 965
ProLogis
609 143 187 315
VGP
333 418 21 225
Pinnacle
198 500 48 570
Viterr/Heitma
166 076 35 500
Segro
89 475 12 540
Amesbury
76 465 15 141
Panattoni
88 160 36 100
Ostatní
383 480 93 421

Pramen: King Surge ke konci 1Q/2009