26.05.2009 - PETR BROULÍK - Kraj Hradecký - str. 02

Na půl hodiny zastavili auta

 

Lidem v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou došla trpělivost s nedokončenou dálnicí do Hradce

Nové Město - Řidiči, kteří včera zapomněli na blokádu v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou, museli vydržet půl hodiny navíc ve svých sluncem rozpálených autech. Tak dlouho totiž asi stovka obyvatel Nového Města znemožňovala průjezd svou obcí.

Tři roky čekají na dokončení kousku dálnice Lidé protestovali proti tomu, že už tři roky musí snášet hluk a prach z kamionů, které projíždějí obcí jenom proto, že není dokončena dálnice do Hradce Králové.
„Ředitelství silnic a dálnic nám lhalo! Teď mlčí! Tři roky planých slibů. D11 končí v poli! Proč?“ Podobné výtky a otázky mohli řidiči slyšet nebo číst na transparentech, jimiž se demonstranti vyzbrojili.
Někteří řidiči brali protest jako nutné zlo, některým ale tekly nervy. „Co to je? Já jsem jim nic neudělal. Ať zdržují ty, kteří to mají na svědomí,“ netrpělivě kritizoval demonstraci řidič osobního auta, jenž vezl na návěsu jiný vůz. Další diskutoval s policistkami a významně při tom ťukal na sklo svých náramkových hodinek. „Samozřejmě chápu, o co jim jde. Ale je to zdržení,“ upozorňoval. Nakonec rezignoval a odešel.
Někteří závozníci z nákladních aut našli zpestření dlouhých minut stání. „Hele, je tu hospoda! Pojď rychle, než to zjistí další a bude tam plno,“ kvačil k restauraci podél cesty jeden z nich. Jeho kolega zajásal a už mu protest tolik nevadil. „Je správné, že se ti lidi nedají,“ začal fandit demonstrantům.
Dva demonstrující mladíci nakonec neovládli svou zvědavost a opustili své spolubojovníky. „Musíme se podívat, jak jsme tu kolonu udělali dlouhou,“ pospíchali na místo za Novým Městem, odkud bylo vidět až za blízký kopec. Po dvaceti minutách fronta končila až zhruba kilometr za Novým Městem. Stál v ní i mrazicí vůz plný vajíček. Řidič se o vejce neobával. „Je to chladírenský vůz,“ uvelebil se pohodlně ve svém sedadle. Čekalo ho ještě dvacet minut bez řízení.

Po autostrádě až k Hradci kamiony zatím nesmějí Po silnici v Novém Městě projíždí naprostá většina kamionů směřujících z Prahy do Hradce Králové. Po dálnici D11 totiž blíž k Hradci jet nemohou. „Požadujeme, aby se co nejdříve dokončila dálnice do Hradce. Její dostavba je v nedohlednu a nám už došla trpělivost,“ sdělil místostarosta Nového Města Vladimír Beer, který na včerejším protestu očekával účast asi poloviny vesnice.
Obcí, která má tři sta obyvatel, denně projede až pět tisíc kamionů, které tam způsobují značné škody. Lidem u silnice praskají domy, kamiony ničí ploty, předzahrádky či kanály. Kromě toho způsobují velký hluk a znečišťují ovzduší v obci.

 

23.05.2009 - Vladimír Bílek - Kraj Hradecký - str. 02

Uražená ješitnost

 

* K věci

Když starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil před šesti lety pohrozil blokádou města kvůli nedokončené dálnici, stavitelé přednostně postavili úsek dálnice, který pak sloužil jako obchvat. Centrem Chlumce tehdy projíždělo 25 tisíc automobilů. Chybějící dálniční kousek u Hradce Králové dnes podobné problémy dělá Novému Městu. Kamiony nemohou využívat už hotovou dálnici, protože sjezd u Hradce je jen provizorní a dál se valí malými obcemi na staré trase. Možná by chystaná blokáda mohla být stejně úspěšná jako před lety v Chlumci. Politikům by konečně mohlo dojít, že jimi protahovaný spor o směnu pozemků denně komplikuje život tisícům lidí. Měli by zapomenout na uraženou ješitnost, že farmářka prosadila, co chtěla, a náhradní pozemky jí vydat.