27.01.2009 - (ČTK) - Kraj Pardubický - str. 02

Stavba obchvatu Chrudimi má začít už letos

 

Chrudim - Obchvat Chrudimi začnou silničáři možná stavět ještě na konci letošního roku. Vše bude záležet na tom, zda stát uvolní z rozpočtu peníze. Stavba si vyžádá zhruba 823 milionů korun. Předběžné dokončení se plánuje v roce 2011.
„V pololetí může být upravený rozpočet. Původně se ani neplánovalo výběrové řízení na dodavatele, ale chceme, aby se vybral ještě letos,“ řekl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.
I kdyby se firmě nepodařilo vybrat firmu, která obchvat postaví, začne letos aspoň v předstihu s přestavbou přeložek rozvodů elektřiny a s archeologickými výzkumy. „My tyhle věci děláme běžně při stavbě, ale nám to stavby hrozně zdržuje. Říkali jsme si, že bychom tohle zadali zvlášť,“ uvedl Vebr.
O potřebě vést kolem Chrudimi obchvat se hovoří od 90. let minulého století. Kladný posudek vlivu stavby na životní prostředí získal v roce 1996. Původně měli řidiči objíždět okresní město už letos. „V tuhle chvíli je doprava v Chrudimi jedním slovem katastrofální, hlavně ve špičkách. Zmizí tranzitní doprava. Přestanou nás trápit náklaďáky a automobily směrem na Žďár a Mýto. Po dlouhé době k nám pojedou jenom auta, která sem míří cíleně,“ řekl starosta Jan Čechlovský.
Stavba bude dlouhá 5850 metrů a povede z Medlešic a vyústí na křižovatce se silnicí I/17. Připravuje se mimoúrovňová křižovatka u Vestce, která bude sloužit jako dopravní přivaděč do Chrudimi ze směru od Pardubic. Druhá mimoúrovňová křižovatka bude v závěru stavby a rovněž dopravně napojí Chrudim. V některých úsecích jsou navržené protihlukové stěny. Výstavba podle silničářů nijak výrazně neomezí dopravu.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj