27.03.2009 - RADEK DUCHOŇ - Kraj Karlovarský - str. 01

Do Prahy po autostrádě za šest let

 

Karlovarský kraj - Stavba páteřní rychlostní komunikace R6 dostává konkrétnější podobu i mimo Karlovarský kraj. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) představilo další úseky, po jejichž dostavbě se motoristé na území našeho, Ústeckého a Středočeského kraje dostanou rychleji, bezpečněji a pohodlněji do Prahy.
Úsek rychlostní silnice R6 mezi Chebem a Karlovými Vary bude kompletně dokončen v roce 2011, o rok později oproti původním plánům. Celá silnice, od hranic s Německem až do Prahy, bude dokončena v roce 2015, tedy o dva roky později než ŘSD plánovalo.
Z Karlových Varů bude nová silnice pokračovat směrem na Prahu do Olšových Vrat. Silniční úsek mezi Olšovými Vraty a Žalmanovem se má začít stavět v roce 2010. Konec naplánovalo ŘSD na rok 2013. Stejná data platí i pro navazující úsek mezi Žalmanovema Knínicemi. Nic podrobnějšího zatím silničáři o těchto vozovkách neřekli.
Jasno už je ale o další trase - z Knínic do Bošova. „Délka bude 7,9 kilometru. Je vedená po zemědělských půdách jižně od stávající silnice I/6. Připojení silnice R6 na další silniční síť zajistí mimoúrovňová křižovatka. Součástí budou i obousměrná odpočívadla u Věrušiček s 26, respektive 36 parkovacími místy pro osobní vozy. Chybět nebudou ani místa pro 30 nákladních automobilů a pět autobusů,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
Stavět se začne v listopadu 2010 a konec je v plánu na srpen 2013. Obecně bude celá nová silnice R6 kopírovat nynější silnici I/6.
Pokračování na str. B3

Připravují další úseky rychlostní silnice na Prahu
Pokračování ze str. B1
Dále řidiči pojedou na Prahu z Bošova do Lubence. „Navrhovaná je zde rychlost sto kilometrů za hodinu. Ze silnice zde bude možné sjezd do Bošova, Vrbic a třeba Chyše nebo Valče,“ pokračovala mluvčí.
Následovat bude obchvat Lubence a úsek z Lubence na křižovatku silnic I/6 a I/27 u Petrohradu. Je zde opět v části silnice navržená sto kilometrová rychlost. Proti územnímu rozhodnutí se odvolali vlastníci jednoho z pozemků. Odvolání řeší Krajský úřad Ústeckého kraje. Vozovka má začít sloužit v prosinci roku 2013. „U hranic Středočeského kraje bude začínat obchvat Hořoviček. Nyní se pro něj připravuje stavební povolení,“ dodala Vápeníková.
Hořesedly přeložka. To je další úsek mezi Hokovem, Hořesedly a Novým Dvorem. Měří 9,2 km. Konec stavby bude v září 2015. Navazovat bude přeložka Krupá. To je silnice mezi Novým Dvorem a Krušovicemi. Vykupují se zde pozemky. Konec stavby je také naplánován na září 2015. Úsek naváže na obchvat Řevničova. Povede jižně od města a severně od Krušovic. Silničáři zahájili jednání s vlastníky pozemků. Stavba R6 mezi Řevničovem a Novým Strašecím je dlouhá 5550 metrů. Zatím zde probíhá příprava stavebního povolení a s tím související vykupování pozemků. Silnice má být uvedena do provozu v červnu roku 2014.
Obecně se vybudováním čtyřproudé komunikace R6 sníží riziko havárií. „Vozidla se v dané oblasti zdrží kratší dobu, což bude mít vliv na snížení emisí a rizik pro přírodu. Silnice odvede dopravu mimo zastavěná území, sníží se riziko nehod chodců a cyklistů, sníží se hluk a zlepší se možnost využití stávající silnice I/6 pro místní dopravu,“ říkají projektanti.

Tabulka

* Kdy se bude stavět
Karlovy Vary - Praha
Karlovy Vary - Olšová Vrata
délka 4 km rok dokončení: 2013
Olšová Vrata - Žalmanov
délka 6 km rok dokončení 2013
Žalmanov - Knínice
délka 15 km rok dokončení 2013
Knínice - Bošov
délka 7,9 km rok dokončení 2013
Bošov - Lubenec
délka 4,1 km rok dokončení 2012
Lubenec - křiž. I/27 Petrohrad
délka 8,7 km rok dokončení 2013
Hořovičky obchvat
délka 5,1 km rok dokončení 2015
Hokov - Nový Dvůr
délka 9,2 km rok dokončení 2015
Nový Dvůr - Krušovice
délka 6,4 km rok dokončení 2015
Řevničov obchvat
délka4,2 km rok dokončení 2013
Řevničov - Nové Strašecí
délka 5,5 km rok dokončení 2014