28.01.2009 - Kraj Liberecký - str. 04

Zastánci silnice nejsou slyšet

 

ČTENÁŘI A SILNICE ČESKÝM RÁJEM MF DNES přinesla v pondělí první nákresy plánované silnice R35, která má propojit Liberecko s Hradcem Králové. Čtenáři dnes na projekt reagují a přemýšlejí, která z variant vozovky by byla pro region nejlepší

Nevím, jak pisatel v článku Vyhne se silnice Českému ráji přišel na to, že trasa přes Turnov má přinést velké rozčarování pro obyvatele Turnova. Turnováci totiž dlouhá léta netrpělivě čekají a věří, že se jednou konečně dočkají lepší jízdy z Turnova ve směru na Jičín. Rozčarování pro nás je spíš dnešní jízda tímto směrem.
Nenechte se mást těmi, kdo dálnici Turnov - Jičín nepřejí. Zdejší obyvatelé tuto stavbu z velké většiny chtějí. Mají ale smůlu: nejsou zdaleka tak nahlas slyšet, jako všichni ti „zachránci Českého ráje“. Ani já bych se, přiznávám, nešel hádat s chytráky na veřejné projednávání, jestli R 35 tudy, nebo jinudy. Stejně tak bych si přes média s nikým nedopisoval a nepřesvědčoval ho, že jedině můj názor je ten pravý, na to musí přijít každý sám.
Jedno ale vím: i když si všichni ti zelení, ekologové, Děti Země a já nevím kdo ještě, prosadí kvůli zámince ochrany přírody jinou variantu než severní, tak doprava v kraji pod Troskami zůstane tak jako tak. Tato varianta má totiž své opodstatnění, a to ze všech možných důvodů (je nejkratší, nejlevnější, řeší dopravu v těch místech, kde ji je potřeba řešit nejvíce, historicky je zde celá desetiletí, uleví dopravě v Turnově ve směru na Semil atd). Z těchto důvodů, i kdyby byl dopravní značkou na trasu Turnov -Jičín zakázán vjezd nákladních aut, bude doprava osobní pokračovat dál. Jedině blázen – Turnovák pojede totiž z Turnova do Mnichova Hradiště nebo do Semil, aby poté pokračoval dál na Jičín. A že nás všechny bude stále rostoucí doprava i osobních aut štvát, to je přece nad slunce jasné. A jasné je i také to, že obchvaty dvou nebo třech vesnic a více pruhy ve stoupání se problém nevyřeší.
Budu potom velice zvědav, co budou tito „spasitelé naší přírody“ říkat, až budou i je rozčilovat stále se zvyšující počty osobních aut přes všechny vesnice směr Jičín, co budou říkat na zbytečně zmařené lidské životy na stávající komunikaci. Potom, až bude funkční jiná trasa, už asi nikdo nerozhodne o penězích na další takovou stavbu.
Nechápu lidi, kteří bydlí dejme tomu ve Ktové a nechtějí novou komunikaci. Já – bydlet v této vesnici – tak šílím ze stávající dopravy a jediné, co si přeju, je odvést tento každodenní blázinec na novou R 35. Nevím, proč se všichni tváříme, že příroda je krásná jedině u nás v Českém ráji. Ano, je krásná, i já mám Český ráj moc rád a byl bych nejšťastnější, kdyby auta z Českého ráje zmizela úplně. Chci ale zároveň, jako my všichni, např. v krámě koupit housku. Abych ji mohl koupit, musí ji tam někdo dovézt. Obávám se však, že toto jednou nebude možné.
Co předvádějí rádobyodborníci na přírodu a vše živé, to už je opravdu moc. Příroda je i jinde ve světě a je stejně hezká, stejně vzácná, je však zároveň kolem ní ale i fungující doprava, ne jako u nás v Českém ráji.

***

Já bydlet ve Ktové tak šílím ze stávající dopravy a jediné, co si přeju, je odvést tento každodenní blázinec na novou R 35.