28.02.2009 - Petr Žižka - Kraj Moravskoslezský - str. 02

My platíme, jinde dbají na tradice

 

* K věci

Jak rychle, doslova ze dne na den, zřídit dálnici, ukázal ministr dopravy (dnes už bývalý) na začátku roku. Rozhodl, že těch směšných pár kilometrů čtyřproudovky z Ostravy do Frýdku-Místku prohlásí za dálnici a bylo to. A dálnice byla hotova - aspoň podle toho, že se tam platí dálniční známka. Takže jaképak copak, že se dálnice nemůžeme pořád dočkat? Možná to byla pomsta odeesáckého ministra za to, že v kraji vyhráli volby socialisté a komunisté a ministrovi spolustraníci přišli o práci.
Dnes už není v podstatě ani koho volit, protože ať zvolíte kohokoliv, stejně brzy zapomene na ty, díky nimž se do funkcí dostal. V Praze je pak papežštější než papež. Mám navíc obavy, že na naše politiky Praha působí silným kulturním šokem. Zblblí krásou Hradčan nazíraných od Karlova mostu a opilí procházkami uličkami staré Prahy nejsou schopni (a pak už ani ochotni) prosadit vůbec nic.
Ostrava je pořád někde na konci světa a je jedno, jak vysoko se místní chlapi (ti „s kulama“ i ti bez nich) dostanou ve vládě či v parlamentu. Mimochodem, chcete důkaz?
Tady je: zatímco naši politici nedokázali zabránit zpoplatnění toho krátkého úseku do FrýdkuMístku, brněnští řidiči za zhruba stejně dlouhý (nebo krátký) kousek skutečné dálnice, která vede jejich městem, neplatí. Prý je to už taková tradice, tak proč ji měnit...?

O autorovi| Petr Žižka, vedoucí redakce

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko