28.02.2009 - PAVLA KOMÁRKOVÁ - Brno - str. 01

Dálniční oddělení? Dřív než dálnice

 

Silnice R52 bude až v roce 2014. Služebna už letos

Pohořelice - Rychlostní silnice R52, která má navázat na rakouskou dálnici A5 a vytvořit čtyřproudé spojení Brna s Vídní, se ještě ani nezačala stavět. Podle nejoptimističtějších variant by dělníci mohli poprvé kopnout do země příští rok. Nové dálniční oddělení, které bude mít rychlostní silnici na starosti, začne ale fungovat už letos.
„Počítáme s tím, že by se dálniční oddělení v Pohořelicích mělo zřídit v druhém pololetí,“ potvrdil šéf dopravní policie Leoš Tržil.
Zatím je přitom v provozu pouze čtyřproudový úsek silnice I/52 po Pohořelice, spojnice na Mikulov bude hotová nejdřív v roce 2014. Už teď ale chtějí začít policisté nabírat pro dálniční oddělení v Pohořelicích nové lidi. „Celkem jich bude třicet. Oddělení od pololetí začne fungovat,“ potvrdil MF DNES i jihomoravský šéf dopravní policie Petr Švejda. Než se ale dokončí dálnice a s ní i nový objekt pro její správu a údržbu, bude podle něj dálniční oddělení v provizorních prostorách obvodního oddělení v Pohořelicích.
Mezivládní dohodu České republiky a Rakouska o dálničním spojení přitom obě strany podepsaly teprve před měsícem. A Ředitelství silnic a dálnic, které má desetimiliardovou stavbu na starosti, stále teprve chystá podklady pro územní rozhodnutí na dvě ze tří etap rychlostní silnice z Pohořelic do Mikulova. Spory se navíc stále vedou o to, kudy silnice povede. Strana zelených a ekologové totiž prosazují využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku k hranicím.
I policisté přiznávají, že s budováním dálničního oddělení, když není jasný ani termín dokončení čtyřproudé silnice, se sami nesetkali. „Není to běžné, předbíháme události, abychom byli připravení. Budovat oddělení, až když bude dálnice hotová, je ale pozdě. Navíc bude chvíli trvat, než se lidi vyškolí,“ popsal Švejda s tím, že policisté z nového oddělení budou zatím dohlížet nad dopravou na stávající silnici I/52.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno

 

28.02.2009 - Hana Černohorská - Brno - str. 02

McDonald's v poli a dálnice

 

* K věci

Nejdřív příští rok začnou dělníci stavět rychlostní silnici R52, která se napojí na rakouskou dálnici a vytvoří spojení Brna s Vídní. Po dálnici by se první auto mohlo projet někdy za pět let. Už letos ale začne fungovat v Pohořelicích dálniční policejní oddělení.
Něco takového se snad může stát jen za státní peníze. Dovedete si snad představit, že by některý soukromník postavil uprostřed pustého pole třeba McDonald's Drive a čekal, až k němu postaví silnici?

O autorovi| Hana Černohorská, editorka MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno