28.05.2009 - (ill) - Východní Morava - str. 01

Komise žádá doplnění, pak rozhodne o povoleních

 

Praha, Zlín - Ministerstvo dopravy včera rozhodovalo o dvou stavebních povoleních na rychlostní silnici R/49 z Hulína do Fryštáku. Konečný verdikt ale nevyneslo. Povolení, která napadla ekologická sdružení, ministerstvo nezrušilo, ani nepotvrdilo.
Učinit by tak mělo do prázdnin.
„Rozkladová komise ministerstva nepřijala žádné usnesení. Chce ještě doplnit nějaké podklady. Teprve pak o povoleních rozhodne. Další zasedání bude mít do konce června,“ uvedla Zuzana Janetzká z tiskového odboru ministerstva dopravy.
Rozkladová komise se zabývá dvěma stavebními povoleními na výstavbu rychlostní silnice R/49. První z loňského června bylo vydáno na přivaděč do Holešova. Druhé z prosince 2008 na úsek mezi Třeběticemi a Žeranovicemi, který měří necelých šest kilometrů.
Podle sdružení Unie pro řeku Moravu a Děti země povolením schází výjimka se zásahem do biotopu chráněných živočichů, kteří v těch místech žijí.
Patří mezi ně ptáci - ťuhýk obecný, bramboříček hnědý nebo moták pochop. Proto podali takzvaný rozklad, kterým se musí zabývat rozkladová komise ministerstva. Ta povolení buď zruší, nebo potvrdí. Pokud učiní to první, bude to znamenat zpoždění výstavby silnice, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Čekáme na rozhodnutí ministerstva dopravy,“ uvedla mluvčí ředitelství Martina Vápeníková.

***

„Komise nepřijala žádné usnesení. Chce doplnit nějaké podklady. Pak o povoleních pro R/49 rozhodne.“ Zuzana Janetzká, ministerstvo dopravy

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava