29.01.2009 - TEREZA STRNADOVÁ - Ze světa - str. 06

Rakouská armáda zavinila a tutlala nehodu

 

Korneuburg, Brno - Rakouská armáda minulý čtvrtek ve vojenském areálu poblíž města Korneuburg při tajném cvičení zapálila dýmovnici. Velký oblak kouře na okamžik úplně zakryl frekventovanou dálnici A22. Ten okamžik stačil na to, aby se srazilo šest aut. Několik lidí bylo vážně zraněno, jedna žena uhořela. Byla to dvaatřicetiletá Irina Lohnická ze Znojma.
Ale rakouská veřejnost byla dlouhé čtyři dny přesvědčená, že nehoda byla „jen“ nehoda. Až v úterý jednomu z vojáků „praskly nervy“ a svěřil se deníku Österreich, že za havárii zřejmě může kouř. Jenže dýmovnice byla použita v bližší vzdálenosti od silnice, než dovoluje zákon. I proto velitelé zakázali vojákům jít pomoci a o celé věci mluvit.
Vojáci, kteří kus od komunikace nacvičovali, totiž všechno viděli. „Chvíli po odpálení dýmovnice jsme z dálnice slyšeli rány. Pak jsme viděli doslova moře modrých světel. Chtěli jsme jít k nehodě pomoci, ale velitelé to zakázali. A zakázali nám o tom mluvit,“ tvrdí voják pod podmínkou anonymity.

„Že je armáda vinna, o tom není pochyb“ Dýmovnici totiž vojáci použili o desítky metrů blíže silnici, než povoluje zákon. Předepsaná vzdálenost pro podobná cvičení je nejméně 300 metrů od osídlených míst a silnic. A v Korneuburgu to bylo pouze 260 metrů od dálnice A22. I proto jsou rakouští novináři i veřejnost přesvědčení, že armáda se snažila celou věc utajit.
O tom, že by armáda měla na nehodě podíl viny, totiž, přesně podle instrukcí armádních velitelů, nepadla ani zmínka. Až do chvíle, kdy se voják svěřil tisku. A skandál byl na světě. Rakouská armáda přiznala chybu až pět dní po nehodě. Nejprve připustila jen to, že odpálení granátu může být důvodem hromadné nehody. Poté státní návladní Friedrich Köhl pro noviny Kurýr přiznal: „Zjistili jsme, že pravděpodobně bylo zanedbáno poskytnutí první pomoci.“ Včera pak návladní Köhl prohlásil, že rozhodnutí velitelů, že vojáci nepůjdou na místo neštěstí pomoct, mohlo být i oprávněné. „Vojáci totiž nejsou na silnici dobře rozeznatelní,“ uvedl důvod, proč vojáci neběželi na místo neštěstí, i když o něm věděli. „Jsou jen dvě varianty. Buď se rozhodli armádní velitelé nepomoci při nehodě z důvodů, na němž trvají, tedy že cvičení bylo utajené a utajené mělo i zůstat. Nebo zemřel člověk proto, že to chtěla armáda jednoduše ututlat. Ale v každém případě je armáda vinna, o tom není pochyb,“ komentoval událost pro MF DNES redaktor Kurieru Konrad Kramar. A podobně o pozadí tragického neštěstí referují i ostatní rakouská média.
Armáda hned v úterý ustavila vyšetřovací komisi. Ta má případ, který momentálně zajímá celé Rakousko, pečlivě prošetřit.
Tři z šesti aut, která se minulý čtvrtek kvůli dýmu srazila, začala ihned hořet. A právě v jednom z nich seděla Irina Lohnická ze Znojma. Domů už nedojela.
Podle informací MF DNES rakouská armáda hledala tento týden její rodinu. Zda ji našla, není jasné. Každopádně manžel Lohnické už o smrti své ženy ví.