30.05.2009 - (pv) - Kraj Hradecký - str. 01

Kauza D11 se vrací na začátek

 

Hradec Králové - Dokončení šest kilometrů dlouhého úseku dálnice D11 do Hradce Králové se s největší pravděpodobností o nějaký ten rok protáhne.
Ministr dopravy Gustáv Slamečka včera v Hradci Králové řekl, že vláda by měla plánovanou směnu pozemků s farmářkou Ludmilou Havránkovou zastavit.
Dohodu se podařilo uzavřít vloni v létě a vláda ji doporučila. Nyní se čeká na to, zda směnu 10 hektarů pozemků pod dálnicí za 253 hektarů zemědělské půdy schválí pozemkový fond. Garantem dohody je ministerstvo zemědělství.
„Projednávali jsme to s ministerstvem zemědělství, ale bohužel to vypadá, že to nebude realizovatelné,“ uvedl Slamečka.
Topolánkova vláda loni na podzim doporučila pozemky směnit.
Slamečka chce, aby výkup pozemků pod dálnicí u Hradce Králové znovu řešilo jeho ministerstvo.
„Ministerstvo zemědělství by mělo požádat vládu o zrušení dohody a tím se dostaneme na počátek celého případu. Pak budeme postupovat standardní cestou,“ řekl Slamečka. Dodal, že pokud záležitost dostane zpět ministerstvo dopravy, Havránková dostane od ministerstva standardní nabídku náhradních pozemků s finančním plněním. „Pokud paní Havránková nebude s nabídkou souhlasit, je už jen jediné řešení - vyvlastnění pozemků,“ dodal Slamečka.
Státní úředníci v uplynulých patnácti letech opakovaně tvrdili, že dostavbu dálnice blokuje Havránková. Ta to však popřela.
„Není to moje vina, že dálnice není. Nikdy jsem nechtěla s pozemky kšeftovat, jen chci na nich hospodařit,“ řekla nedávno žena, která pochází ze statkářského rodu a jejíž rodina si vyvlastňování zažila již v 50. letech.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)