04.06.2009 - (ČTK) - Kraj Pardubický - str. 03

Část dálnice je prý černá stavba

 

Hradec Králové - Část provozovaného úseku dálnice D11 z Prahy k Hradci Králové v úseku Osičky - Libišany je od konce května podle ekologické organizace Děti Země černou stavbou aministerstvo dopravy by mělo zahájit řízení o jejím odstranění.
„Městský soud v Praze uznal žalobu jednoho z místních občanů z jara 2006 a zrušil stavební povolení,“ řekl včera Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.
Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka uvedl, že ministerstvo zatím nemá rozhodnutí soudu k dispozici a nemůže ho komentovat: „Jakmile verdikt soudu dostaneme, seznámíme se s ním a následně rozhodneme o dalším postupu. Pokud tam v minulosti bylo nějaké formální pochybení, budeme se ho snažit napravit, ale nedokážeme si představit, že by na dálnici skončil provoz.“
Hanzelka připomněl, že v minulosti ekologické iniciativy často soudním verdiktům přisuzovaly větší význam a později se ukázalo, že pravda byla trochu jiná, než aktivisté původně zveřejnili.
V rozsudku podle Dětí Země stojí, že bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský při zamítnutí rozkladu odvolatele porušil jeho právo vyjádřit se k podkladům a nevycházel ze skutečného stavu věci. „Ministerstvu se opět nevyplatila arogance vůči účastníkům stavebních řízení, neboť z vlastních zkušeností víme, ze námitky občanů a jejich sdružení se až na výjimky zamítají,“ uvedl Patrik.
Podle Dětí Země soud v rozsudku uznal, že v územním řízení ještě nelze přesně znát výškové a šířkové údaje o dálnici a že námitky majitele pozemku proti sdělení, jaké jsou možnosti snížit její násep, byly oprávněné.
„Rozsudek je cenný hlavně v tom, že se podle soudu žádné procesní chyby úředníků nepromíjejí, neboť jde o závažné porušení základních práv účastníků řízení,“ míní Patrik.
Podle něj organizace Děti Země letos samostatně nebo jako účastník řízení vyhrála již šest soudních sporů o různé dopravní stavby, prohrála jen jeden.
Dálnice D11 z Poděbrad do Hradce Králové kvůli neshodě s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemky nyní končí několik kilometrů před Hradcem.
Topolánkova vláda vloni na podzim doporučila vyměnit deset hektarů stavební půdy farmářky Havránkové za 253 hektarů zemědělské půdy v držení státu.
Směna, která se měla uskutečnit v režii ministerstva zemědělství a pozemkového fondu, však dosud naplněna nebyla.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 

03.06.2009 - Milan Dus - Kraj Hradecký - str. 02

Správa věcí soukromých

 

* K věci

Kus dálnice do Hradce je možná černá stavba, ale v jednom má mluvčí ministerstva dopravy pravdu: Na to, že se nebude bourat, můžete vzít jed. Co si o tom asi pomyslí chatař, kterému před lety hradečtí radní na chatičku přestavěnou bez povolení poslali buldozer? To samé, co si mohou myslet nájemníci hradeckých bytů určených na prodej za velké peníze o shovívavosti, s níž radní mění smlouvu o prodeji pozemků soukromé firmě, které se zatím její byty za ještě mnohem větší peníze prodat nedaří. Správa věcí veřejných u nás stále připomíná spíš správu věcí soukromých. Ale jen něčích.

 

02.06.2009 - Vladimír Bílek - Kraj Hradecký - str. 02

Jak zastavit dálnici

 

* K věci

Co stojí za novým záměrem ministerstva dopravy zrušit dohodu o směně pozemků potřebných pro dostavbu dálnice do Hradce Králové? Prý by to byl nebezpečný precedens a každý by pak chtěl několikanásobně víc půdy, než mu stát zabere. To ale nemá logiku. Farmářka Havránková nestojí o peníze a kolik takových požadavků stát za posledních dvacet let registruje? Určitě minimum. Výkup pozemků nejčastěji zablokovaly buď výše ceny pozemků, nebo odpor ekologických aktivistů. Logičtějším důvodem jsou proto peníze. Zruší-li úředníci dohodu, dostavba dálnice a výstavba dalších úseků se na několik let zarazí. Tím ušetří značné výdaje. Je to snazší než hledat úspory ve státním aparátu. Pro stát pak bude výhodnější, když vinu za zdržení svalí na "neomalené" farmáře, než aby vzal odpovědnost na sebe.