Řidiče čekají na jihu Prahy komplikace kvůli stavbě okruhu

 

7. června 2009  13:01
Stavba pražského silničního okruhu zřejmě prověří nervy řidičů, kteří pravidelně jezdí po Strakonické výpadovce nebo na Zbraslav a Štěchovice. Ode dneška se tu totiž jezdí ve směru z centra metropole po provizorní silnici. A za čtrnáct dní se na provizorní silnici přesunou také auta v opačném směru.

foto: Josef Vostárek, MF DNES

Autobus projíždí po provizorním úseku Strakonické na budoucí křižovatce s Pražským okruhem. (7. června 2009)

Po provizorní silnici by měla auta v Lahovicích jezdit až do 31. srpna. Denně přitom tudy projede přes padesát tisíc aut, za odbočkou na Štěchovice to je třicet tisíc vozů. Nejvíce se omezení dotknou obyvatel obcí v Praze-západ, kteří každý den dojíždějí do hlavního města.

Tak vypadala stavba v květnu. Snímek zvětšíte kliknutím.
(autor: MAFA - Josef Vostárek)

"V neděli přesouváme provoz ve směru z centra na Strakonice na objízdnou silnici. Tou je již hotový úsek budoucích nájezdů na dálniční křižovatce, co v Lahovicích stavíme," uvedl Jan Paclík, šéf stavby ze společnosti Strabag. Budoucí most překlene údolí Vltavy a Berounky.

 

Křižovatka a most

Dálniční křižovatka v Lahovicích bude největší v Česku. Nachází se zhruba na 10. kilometru mezi dálnicí D1 směrem na Slivenec a plzeňskou dálnici D5. Kromě Strakonické se tady bude sjíždět ještě na Lahovice a Zbraslav. V rámci křižovatky budou vybudovány také cyklostezky směrem na jih a západ metropole. Celé údolí Berounky a Vltavy překlene ještě zhruba dvoukilometrový most, jehož jednou částí je právě mimoúrovňová křižovatka se Strakonickou. Celý úsek okruhu mezi dálnicemi by měl být otevřen v dubnu 2010.
Provizorní silnice směrem z centra je ale "pouze" první fází výstavby a plánovaných omezení. "Asi za dva týdny pak uzavřeme dálnici i ve směru na Prahu. Auta opět budou místo objíždět po již hotových nájezdech," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

 

Vedení města nevylučuje, že se v okolí Lahovic budou tvořit kolony. Pro metropoli je ale dokončení městského okruhu prioritou.

"Každá výstavba tak významné dopravní stavby samozřejmě může přinést dočasné komplikace, ale význam jižní části Pražského okruhu je pro město zcela zásadní," uvedl radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Výše zmíněná uzavírka Strakonické ulice mezi Lahovickým mostem a ulicí Ke Krňovu na Zbraslavi nebude jediným problematickým úsekem, který na této komunikaci na řidiče čeká.

O necelý měsíc později, tedy od 3. července, potom bude ještě hůř. A to jenom pár desítek metrů předtím, než řidiči najedou na provizorní silnici. V tomto úseku totiž musí řidiči počítat ve směru z centra ke staveništi Pražského okruhu se zúžením. To potrvá až do 12. září.

Dobrou zprávou je pro všechny automobilisty ale to, že o tomto víkendu dnes na Strakonické jedno omezení končí. A to sice uzavírka pravého jízdního pruhu u křižovatky s ulicí Rozkošného na Smíchově.

Autoři: