09.04.2009 - (ad) - Kraj Liberecký - str. 01

Kuriózní dopravní nehoda: na dálnici zahynul los

 

Hodkovice nad Mohelkou - Do těla mrtvého losa narazila v úterý večer řidička, která jela po rychlostní silnici od Turnova na Liberec. K nehodě došlo u Hodkovic nad Mohelkou, žena za volantem Volkswagenu Polo vyvázla bez zranění. „Může mluvit o velkém štěstí. Řidička dostala jen smyk a skončila mimo silnici. Srážkou si poškodila pouze auto,“ přiblížil Vladimír Stránský z liberecké policie. Okolnosti nehody policisté nadále vyšetřují. „S největší pravděpodobností srazil zvíře před tím kamion a ujel,“ dodal policista.
Nehoda patří ke kuriózním. Losi podle zoologů žijí na našem území v počtu několika kusů pouze v jižních Čechách. „Osobně jsem losa v našich lesích nikdy neviděl. Srážka s autem může být ale podle toho, co jsem slyšel, velmi nebezpečná. Los váží dvakrát až třikrát víc než jelen. Ten když není vyvržený, má tak do dvou set kilogramů,“ uvedl Josef Rákosník, lesní správce na Ještědu.
Podle zoologa Jakuba Čejky z liberecké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny mohl los přijít z Polska. „Patrně šlo o stejné zvíře, jaké letos svědci viděli v Jizerských horách a údajně i v Albrechticích. Je možné, že migrovalo z populace v Polsku. Nezdá se mi, že by se k nám los dostal z Národního parku Šumava. Tam žije asi deset až patnáct kusů.“

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj