09.05.2009 - PETR BROULÍK - Kraj Hradecký - str. 01

Dálnice letos nebude

 

Nedávno stát sliboval, že dálnici do Hradce dostaví ještě letos. Teď už to neplatí

Hradec Králové - Dálnice D11 se do konce letošního roku až do Hradce Králové nedostaví.
Loni na podzim to slibovala dohoda mezi státem a farmářkou z královéhradeckých Plačic Ludmilou Havránkovou, kterou pomohl uzavřít bývalý hejtman Pavel Bradík.
Pád Topolánkovy vlády však zřejmě pošle tuto dohodu k ledu. Vláda doporučila směnit deset hektarů stavební půdy potřebných pro dálnici za 253 hektarů půdy zemědělské.
Server aktuálně.cz však tento týden zveřejnil názor krajského zastupitele a šéfa dopravního výboru kraje Vlastimila Dlaba, že tato dohoda je passé. „Ano, vláda sice doporučila směnu, ale ta vláda už není. Je tu nová, která se k tomu způsobu řešení určitě nebude hlásit,“ předvídá podle serveru Vlastimil Dlab. Ten prý považuje dohodu za nesmysl a předvolební tah bývalého hejtmana i odcházejícího ministra zemědělství Gandaloviče.
Zástupci kraje prý podle Dlaba chtějí do dvou týdnů navštívit statkářku Havránkovou, přes jejíž pozemky má dálnice vést, a navrhnout jí zcela novou variantu. „Musí se vyjednat zcela jiné podmínky. Když chce hospodařit, nabídneme jí pozemky, ale rozhodně jich nemůže být 250 hektarů. Bude to méně - s tím, že zbytek bychom vyrovnali finančně,“ dodal.

O směně pozemků má rozhodnout pozemkový fond Představitelé vedení kraje ve čtvrtek prohlásili, že závěry, které vyplývají z článku serveru aktuálně.cz, nejsou pravdivé a jsou pouze neopodstatněnou spekulací. „Není pravda, že dohodu o dostavbě dálnice k Hradci nové krajské vedení zamítlo. Kraj dálnici D11 nestaví, ani nevlastní pozemky, se kterými počítala dohoda o směně pro dálnici. Proto tato dohoda nemohla padnout kvůli novému krajskému vedení,“ uvádějí zástupci vedení kraje.
Dodávají, že tato směna není pro stát v dnešní době přípustná. Mluvčí kraje Imrich Dioszegi sdělil, že Královéhradecký kraj chce využít zkušeností z úspěšného řešení podobného problému s majiteli sběrny při dostavbě obchvatu České Skalice. „V nejbližší době začne jednat s majitelkou pozemků i se zástupci státu či s ministry nově jmenované vlády. Kraj považuje urychlenou výstavbu dálnice za hlavní prioritu, která má napomoci dalšímu rozvoji celých východních Čech,“ ujišťuje mluvčí.
Přípravou pozemkové směny mezi farmářkou z královéhradeckých Plačic Ludmilou Havránkovou a státem se stále zabývá pozemkový fond, bez jehož rozhodnutí nelze dál stavět. Fond směnu může odsouhlasit, ale i smést ze stolu. Pokud by směna dopadla, dostavba celé dálnice do Hradce Králové by trvala necelé dva roky.
Fond ještě nedávno sliboval, že o směně se definitivně rozhodne letos na jaře.
Pokračování na str. B3

Dálnice D11 až do Hradce letos určitě nebude

Pokračování ze str. B1
Teď je vše jinak. Silničáři pochybují o tom, že letos začnou stavět. Pozemky, které má farmářka získat, mají navíc dosud v pronájmu jiní podnikatelé s předkupním právem. „Nyní probíhají lustrace pozemků a příprava směny. Připravují se podklady pro to, aby směnu mohly projednat orgány pozemkového fondu. Počítám, že by se tak mohlo stát někdy v létě,“ uvedl mluvčí pozemkového fondu Michal Bureš.

Princip výměny nevyhovuje českým zákonům Podle některých názorů legislativně nevyhovuje českým zákonům. Princip výměny vloni v říjnu těsně před senátními a krajskými volbami schválil Topolánkův vládní kabinet, který je od minulého týdne v demisi. „Ve věci dostavby dálnice D11 existuje rovina faktická a politická. K rovině politické se vyjadřovat nebudu. Co se týče té faktické roviny, tak ta až zas tolik komplikovaná není. Naše úřednická práce pokračuje dál podle plánu,“ uvedl Bureš.
Od poloviny prosince je dálnice o necelé tři kilometry delší díky sjezdu z dálnice u Praskačky místo před Libišany.
Nový úsek má zatím dva jízdní pruhy a díky prodloužení dálnice na téměř 90 kilometrů si oddechlo asi 400 obyvatel Libišan, přes které se dva roky od otevření dálnice na konci roku 2006 valila většina dopravy z dálnice.

Dohoda o dálnici D11 nemohla padnout kvůli novému krajskému vedení. Kraj dálnici nestaví. Imrich Dioszegi, mluvčí kraje

O autorovi| PETR BROULÍK, s přispěním Tomáše Kučery

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)