09.05.2009 - (jal, den) - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Stavba důležité silnice bude pokračovat

 

Opava - Stavba rychlostní komunikace mezi Opavou a Ostravou bude v následujících dnech pokračovat. MF Dnes to potvrdilmluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se společně s Ředitelstvím silnic a dálnic dohodl, že zajistí chybějící peníze tak, aby stavba mohla pokračovat co nejdříve. „Dohodli jsme se na určité částce. Stavba bude pokračovat,“ potvrdil Roman Kluzák z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic. Podle ČTK se bude jednat o zhruba půl miliardy korun. „Příslib ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury mohu potvrdit. Čekáme ještě na stanovisko vlády. Peníze se ale určitě najdou a stavba bude jednoznačně pokračovat ještě letos,“ řekl mluvčí SFDI Karel Hanzelka. Podle mluvčího ministerstva dopravy zatím není přesně jasné, z jakých zdrojů peníze budou. Nabízí se například buď půjčka od Evropské investiční banky, v tom případě by ale převod financí trval delší čas, anebo financování z národních zdrojů.
Stavba silnice I/11 mezi Opavou a Ostravou byla slavnostně zahájena 25. března tohoto roku. Přibližně o tři týdny později se ale ukázalo, že na ni došly peníze.
Ministerstvo jako důvod uvádí fakt, že se vyčerpal objem finančních prostředků v rámci operačního programu Doprava z evropských zdrojů. „Peníze došly kvůli pohybu kurzu koruny k euru,“ dodal mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka. (Viz Pyrotechnici... str. B2)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko

 

09.05.2009 - IVA JALŮVKOVÁ - Kraj Moravskoslezský - str. 02

Pyrotechnici hledají u Ostravy

 

Kvůli výstavbě silnice I/11 mezi Opavou a Ostravou prohledali pyrotechnici už desítky hektarů

Hrabyně - I když výstavba silnice I/11 mezi Mokrými Lazci na Opavsku a okrajem Ostravy několik týdnů stojí, pyrotechnici tam pátrají pořád. Jejich úkolem je zajistit bezpečnost stavebních prací, které se dřív či později na tomto území rozjedou. Dvě skupiny pyrotechniků už proto několik týdnů křižují s detektorem kovu, krumpáčem a lopatou okolí hrabyňského kopce.
Právě v tomtomístě se totiž vminulosti uskutečnila jedna z největších bitev 2. světové války. A tak ohlášené nálezy nábojů, granátů, min či dokonce i leteckých pum z druhé světové války jsou takřka na denním pořádku. „Jen my jsme jich našli asi kolem padesáti, ale to jdeme pouze ve vymezeném pruhu,“ vysvětluje pyrotechnik Michal Zázvorka.

Nejzajímavější nález: letecké pumy
K prozkoumání zbývá pyrotechnikům několik posledních hektarů půdy. „Po nás budou toto území zkoumat ještě archeologové a geologové,“ říká Zázvorka.
Dosud nejzajímavějším nálezem jsou podle něj čtyři letecké pumy, které nalezli u Velké Polomi. „Dvě dvousetkilogramové ruské pumy byly v hloubce jen šedesát centimetrů. Kdyby ten oráč, který tady to pole oral, použil trochu hlubší pluh… Ty německé byly o něco hloub, asi v osmdesáti a ta druhá ve 120 centimetrech,“ dodává Zázvorka s tím, že některé byly jen asi pět metrů od silnice. „Všechno bylo navíc zapalovačem nahoru, takže to bylo hodně nebezpečné,“ říká.
Pyrotechniky prý taky překvapilo, že letecké pumy byly poměrně blízko u sebe. „Navíc tam byly německé s ruskými zapalovači. Takže teď je otázka, kdo komu co ukořistil,“ dodává.

Munici likvidují společně s policií
Michal Zázvorka se svým týmem dělal také pyrotechnický průzkum před stavbou kruhového objezdu u Kauflandu v Opavě. A také tam byli, co se týče nálezů, poměrně úspěšní. „Našli jsme tam kolem padesáti kusů munice.“ A co s nalezenou municí? Ze zákona musí pyrotechnici, i když jsou speciálně proškoleni, její nález nahlásit policii.
Poté za přítomnosti policejního pyrotechnika munici, pokud je to možné, deaktivují. „Pokud ale převézt nejde, odpálíme ji na místě. Jinak ji nyní vozíme odpálit do vojenského prostoru v Libavé,“ nastiňuje Zázvorka.
Michal Zázvorka a jeho CZ team má za sebou prozkoumávání celého úseku výstavby dálnice D47 z Lipníku nad Bečvou až do Ostravy a mnoho dalších prohledaných míst.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko