07.07.2004 - Ondřej Kinkor - str. 04

V Chorvatsku přibylo kilometrů dálnic 

Cesta k Jaderskému moři bude zase o něco rychlejší

S prvním prázdninovým dnem byly v Chorvatsku otevřeny dva nové úseky dálnice mezi Záhřebem a Splitem v celkové délce 80 kilometrů. Dalších téměř sto kilometrů by mělo být průjezdných do týdne.

Motoristům, kteří zamíří k jižnímu pobřeží Jaderského moře, se cesta za odpočinkem zjednoduší. Ještě několik dní však řidiči musí počítat s tím, že z větší části budou muset využívat komunikace nižší třídy. Původní předpoklad chorvatské vlády, podle nějž budou tři nové úseky dálnice, neoficiálně nazývané Dalmatina, průjezdné do konce června, se totiž nepodařilo splnit. Řidiči tak mohou prozatím využívat pouze dva. Třetí má začít sloužit 10. července.

Cesta se zrychlí

Pokud Chorvaté svůj slib dodrží, bude průjezdných dalších 180 kilometrů nové rychlostní silnice. K již otevřeným dvěma úsekům "Dalmatiny", a to Zadar - Pirovac o délce 36 kilometrů a v nejjižnější části Vrpolje - Dugopolje o délce 45 kilometrů, přibude ještě 100 kilometrů na severním úseku dálnice od jižního vstupu do tunelu Mala Kapela až k dopravnímu uzlu Gornje Ploče, kde se nový úsek spojí s již dříve existující dokončenou částí dálnice. Ani poté nebude spojnice mezi Záhřebem a Splitem kompletní. Dopravu navíc bude mnohdy komplikovat fakt, že budou otevřeny pouze dva pruhy vozovky.

Objížďky zapříčiní zdržení

Po otevření poslední části na celé spojnici mezi Záhřebem a Splitem zůstanou pouze dva nedokončené úseky o délce přibližně 50 kilometrů, které bude nutné překonat po ne vždy kvalitních objízdných trasách. Právě na nich na řidiče určitě čekají obtíže. "Třináctikilometrová objížďka stavby tunelu Mala Kapela vede po úzkých horských silničkách nad strmými srázy, na nichž je třeba jezdit se zvýšenou opatrností. Jistě se tam budou tvořit kolony, které mohou znamenat dvou- až dvouapůlhodinové zdržení," říká Miroslav Preclík z autoklubu ÚAMK.

Za dálnici se platí

Turisté, kteří dálnici k cestě za vytouženou dovolenou využijí, musí počítat s poplatky. Jejich výše však překvapivě nebyla chorvatskou vládou ještě přesně stanovena. Podle vedoucího oddělení turistických informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Miroslava Preclíka se dá očekávat, že se cena za užití nových úseků dálnice nebude příliš lišit od již průjezdných částí. "Přibližně to vychází na korunu a čtyřicet haléřů za jeden kilometr. Cesta ze Záhřebu do Splitu tak vyjde asi na pět set padesát korun," kalkuluje Miroslav Preclík.

Rychleji i do Rijeky

Na konci června byla kompletně zprovozněna také dálnice mezi Záhřebem a Rijekou. Poslední stavební úsek komunikace Bosiljevo - Vrbovsko je dlouhý 14 kilometrů a asi z poloviny ho tvoří dálnice pouze se dvěma jízdními pruhy. "Celková délka je téměř sto padesát kilometrů a cesta autem bude trvat přibližně osmdesát minut," uvedla ředitelka českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Mirjana Žiličová. Podle ní budou práce na spojnici Rijeky a Záhřebu probíhat ještě nejméně další čtyři roky. "Asi na pětadevadesáti kilometrech této dálnice mohou řidiči využívat pouze dva pruhy. To by se mělo změnit do roku 2008, dokdy se počítá s dokončením jejího rozšíření," dodává Mirjana Žiličová. Za průjezd celé dálnice řidiči zaplatí přibližně 240 korun.

***

Nově dálniční úseky

Mala Kapela - Gornje Ploče 95,5 km
Zadar - Pirovac 36 km
Vropolje - Dugopolje 44,7 km

Dálniční poplatky
(všechny nové úseky)

Vybírají se na 11 mýtech trasy
Záhřeb - Split přibližně 550 Kč