DÁLNICE - pro a protiPRO DÁLNICE

vyznacny bod

Dálnice umožňuje rychlé automobilové spojení na velkou vzdálenost. Díky dálnicím je možné se rychle dopravit i na druhý konec republiky.

Dálnice jsou oproti normálním silnicím bezpečnější. Na dálnicích totiž nejsou žádné klasické křižovatky a proto nehrozí boční srážka vozidel. Místo nich jsou na rychlostních komunikacích jen mimoúrovňová křížení, která zaručují poměrně bezpečné a rychlé zařazení vozidel do proudu rychle jedoucích automobilů. Na dálnicích také nejsou žádné přechody pro chodce, železniční přejezdy nebo světelná signalizace. Rovněž zde nehrozí kolize s chodci nebo cyklisty, kteří se pohybují po okrajích silnic často neosvětlení nebo záhy vstupující do vozovky. Díky předjížděcím pruhům a jednosměrnému provozu je dále vyloučena čelní srážka s protijedoucím vozidlem.

Dálnice zvyšuje ekonomický růst a stabilitu v její blízkosti i v celé republice. V obcích a městech v dosahu dálnice jsou budovány nové továrny a služby, což zvyšuje zaměstnanost v celém okolí. Pokud v některých místech možnosti zaměstnání nejsou, je zase možné se rychle a snadno pravidelně dopravovat do jiných regionů a velkých měst, kde je pracovních míst dostatek a to díky dálnicím i na velké vzdálenosti. Z malých obcí tak mohou dojíždět i lidé s vyšším vzděláním, kteří by v místě bydliště nenašli uplatnění a nemusí se proto stěhovat.

Dálnice chrání obyvatele měst a vesnic bydlících u staré hlavní komunikace. Na silnicích s velkou intenzitou provozu, které často vedou přímo středem obcí, jsou jejich obyvatelé vystavováni vysokému hluku, pachu, prašnosti a nebezpečí při přecházení silnice. Dálnice odvádí téměř veškerou tranzitní dopravu dále od lidských obydlí, čímž chrání zdraví obyvatel.

autor © Jan Slovík , 14. července 2002.


Ředitelství silnic a dálnic ČR
(oficiální stránky správce české dálniční a silniční sítě)
http://www.rsd.cz/
 
Sdružení pro výstavbu dálnice D3
(adresa a kontakt na sdružení)
František Vnouček
Tyršova 2071
256 01 Benešov u Prahy
tel/fax: 0301-726 515
Sdružení pro výstavbu dálnice D11 - A3
(stránky o dálnici D11)
http://www.d11.cz/

poslední změny na stránce: 30. dubna 2005