Rychlostnice R23
  Pisárecká radiála
  Pisárky - Nový Lískovec - Starý Lískovec
 R23 spojuje Vnitřní městský okruh v Brně s dálnicí D1 na západě.

 VZHLEDEM KE ZMĚNÁM BUDE TENTO ČLÁNEK UPRAVEN ! omlouváme se za případné zastaralé informace

První úsek rychlostní komunikace R23 byl vybudován na konci 70. let. Zprovozněn byl zároveň s dálnicí D1 jako její západní přivaděč. Úsek tehdy začínal na 190. km dálnice D1, odkud se po přivaděči sjíždělo k sídlišti Bohunice. Dále byl přivaděč používán k napojení tranzitu od Svitav. Ale hlavně přivaděč posloužil k nejkratší cestě k brněnskému výstavišti.

Zpočátku byl tento krátký úsek přivaděče dvoupruhový a měřil necelé 2 km. Vedl od dálničního nájezdu Brno-západ (190. km) a 20 let končil u bohunické nemocnice. Tady byla doprava provizorně svedena na starou silnici přes Nový Lískovec. Později byl tento úsek rozšířen o další dvoupruh.

vyznacny bodV 90. letech začal být průjezd Lískovcem kritický a během pořádání veletrhů téměř neprůjezdný. Až byla na konci 90. let konečně zprovozněna alespoň první tunelová roura Pisáreckého tunelu, která umožnila další pokračování přivaděče.

vyznacny bodJenže kolony aut ze staré silnice nezmizely. Tato část tunelu totiž nebyla uvedena pro dočasný obousměrný provoz, jak se počítalo původně, ale jen pro směr z Pisárek k dálnici D1. Toto opatření muselo být kvůli velkému výškovému rozdílu na obou koncích tunelu. Některým autům by stoupání mohlo dělat potíže a brzdila by dopravu. Proto byla do tunelu vpuštěna jen doprava ve stoupajícím směru, která tak měla možnost použít více pruhů. Bohužel doprava jedoucí v opačném směru do Pisárek, musela až do dokončení druhé tunelové roury jezdit přes Nový Lískovec. Celý tunel tak byl dán do provozu na přelomu století.

 

vyznacny bodNa spodním konci tunelu 495 (směr k D1) a 503 m dlouhého, kudy denně projede asi 20 tisíc vozidel, byla vybudována mimoúrovňová křižovatka. Ta se zatím napojuje na starý brněnský okruh, tedy okružní silnici I/42. Křižovatka je také vybavena nájezdovými rampami, spojující R23 a tím vlastně i dálnici D1, přímo s areálem výstaviště.

Po silnici I/42, která vede v několika úsecích čtyřpruhově, dnes pokračuje tranzit až k R43 směřující do Svitav. Po vybudování nového úseku R43 z Kuřimi přes Brněnskou přehradu, dojde k odklonu dopravy ze Svitav a R23 začne sloužit hlavně Brňanům a návštěvníkům veletrhů.

autor © Jan Slovík , 22. února 2002.
částečně upraveno a doplněno o nová fakta 23. ledna 2003.

R43 - stránky o rychlostní komunikaci R43

http://r43.ecn.cz/

 

Brněnský dopravní okruh

(stránky zabývající se výstavbou brněnského dopravního okruhu)

http://bdk.ecn.cz/


poslední změny na stránce: 12. února 2008